Կոմիտաս Պարկ բնակելի թաղամաս +374 41 80 08 30, +374 41 80 08 60,
Էլ փոստ՝ ord.developmentllc@gmail.com
Կոմիտաս պարկ թաղամասի բազմաբնակարան շենքային համալիրների սպասարկման վճարները և մատուցվող ծառայությունների ցանկը որոշվում է յուրաքանչյուր շենքի բնակիչների հետ:
- Գազաֆիկացում, տաք ջրամատակարարում , ջեռուցում
Գազաֆիկացումը նախատեսված է անհատական՝ յուրաքանչյուր բնակարանի համար առանձին։ Գլխավոր գազատար խողովակը լինելու է աստիճանահարթակին կից, որից էլ յուրաքանչյուր բնակարանի բնակչի Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ը ներկայացված դիմումի հիման վրա կգազաֆիկացվի։
- Որն է ծրագրի նպատակը
Ծրագրի նպատակն է հանրային ծառայողներին (https://www.arlis.am/documentview.aspx?docid=68771) ապահովել մատչելի բնակարաններով, որը և նախատեսում է Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի Գրիբոյեդովի 48 հասցեում կառուցվող բազմաբնակարանային շենքային համալիրների մատչելի պայմաններով վաճառք:
- Որտեղ է գտնվում կառուցվող բազմաբնակարան շենքը
Կառուցվող բնակելի թաղամասը գտնվում է Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի Գրիբոյեդովի 48 հասցեում՝ ձգվելով Գրիբոյեդով փողոցից մինչ Տիգրանյան փողոց, ունենալով մուտքեր Տիգրանյան և Մամիկոնյանց փողոցներից:
- Ինչ ընթացակարգերով է կատարվում հայտագրումը և որտեղ են ընդունվում հայտերը
Հայտերը ընդունվում են Քաղաքաշինության կոմիտեում գործատուի կողմից (պարտադիր)
- Ինչպես և ում կողմից է ամփոփվում և կազմվում հավակնորդների ցուցակը
Դիմում-հայտերն ընդունելուց հետո, դրանք ամփոփվում են և ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի կողմից կազմվում է հավակնորդ ծառայողների ցուցակ:
- Հատուկ ծրագրի շրջանակներում վարկավորման ինչ սակագներ և պայմաններ են առաջարկվում
Ծրագրի շրջանակներում բնակարանների և ավտոկայանատեղիների վարկավորման պայմանները առաջարկվել են համագործակցող բանկերի կողմից, որոնց առաջարկները, ինչպես նաև արդեն իսկ կնքված համագործակցության հուշագրերը տեղադրված են կայքի Ծրագրի մասին պատուհանի փաստաթղթեր բաժնում, որոնց կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://statemultiapartment.am/documents:
- Երբ շահագործման կհանձնվեն շենքային համալիրի երկրորդ փուլով նախատեսված բնակարանները և ավտոկայանատեղիները
Երկրորդ փուլի ավարտը նախատեսված է մինչև 2026 սեպտեմբեր ամիսը:
- Ինչ վիճակում են բնակարանները հանձնվելու շահագործման
Բնակարանները շահագործման են հանձնվում ներքին հարդարմամբ և առանց ներքին հարդարմամբ:
- Հնարավոր է իրականացնել ներքին հատակագծային փոփոխություններ մինչև շահագործման հանձնելը
Ծրագրի շրջանակներում ներքին հատակագծային փոփոխություններ հնարավոր չէ իրականացնել: Վարկառուն կամ գնորդը իրավունք են ստանում կատարել ներքին հատակագծային փոփոխություններ սեփականության վկայական ստանալուց հետո ըստ օրենքով սահմանված ընթացակարգի: